Miesięczne archiwum: sierpień 2015

Fajerwerki są męskie?

Jeśli zbliża się Sylwester, dwie grupy społeczne zaczynają odczuwać napięcie związane z odpalaniem fajerwerków: dzieci oraz mężczyźni, czyli… duże dzieci. Kobiety rzadko biorą się za tego typu rozrywki, uważając je za niepoważne, szkodliwe, dziecinne, ale z chęcią podziwiają kapitalne efekty wizualne, które zaczynają nam umilać witanie nowego roku. Czyli „my sami nie puszczamy, ale chętnie pooglądamy”. Dlaczego jest taki podział na zwolenników sztucznych ogni, w zależności od reprezentowanej płci? Już spieszymy z wyjaśnieniem.

4764454302_3cd9fa53c7_zDla mężczyzn to nie są zwykłe świecidełka na niebie, pieniądze wystrzelone w niebo. Fajerwerki mogą być namiastką wojny, na której nigdy nie byli. Ba, wielu nie doświadczyło również małej szkoły przetrwania, czyli wojska. Petardy to jedyne, co im pozostało. Cały rok siedzą za biurkiem, gapiąc się w ekran monitora, nie uprawiają sportu, rzadko mają okazję wyładować swoją energię, którą cały czas kumulują. Takie wydarzenia jak Sylwester to doskonały moment, żeby kolejny raz poczuć się męsko, pokazując dzieciom, kto jest głową w rodzinie. Kobiety wtedy kręcą nią z niedowierzaniem, nie widząc niczego specjalnego w tych dziecięcych zabawach.

Pokazy fajerwerków to jednak odpowiedzialna „zabawa”. Jeśli nie zachowamy zimnej krwi, wtedy ryzyko tragedii zwiększa się, zwłaszcza pod wpływem alkoholu. Należy zachować ostrożność od początku do końca, zwracając uwagę na pozostałych uczestników zabawy.

W dawnych czasach taką rozrywkę, podczas której można było dać upust swojej męskości były polowania, z których przywozili dziką zwierzynę. Dzisiaj same kobiety starają się być niezależne, często wspominając o równouprawnieniu, więc mężczyźni nie mają zbyt wielu okazji, żeby przypomnieć sobie o swojej męskości i pokazanie innym „ja tu jestem mężczyzną!”. Pozostają im tylko i aż fajerwerki, które od wielu pokoleń są także częścią naszej tradycji, którą należy szanować.

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl

Wystrzałowo dla najmłodszych

Ostatnio poruszyliśmy temat zabaw i szaleństw dla pary młodej, która organizuje niebanalne wesele i próbuje jak najbardziej wystrzałowo podejść do kwestii świętowania nowej drogi życia, kolejnego ważnego rozdziału w tej wyjątkowej książce, którą napiszą razem.

5312883984_e2761d31f8_zDzisiaj poświęcimy więcej czasu dzieciom, które są największym skarbem, jaki można było sobie wymarzyć. Wprowadzają wiele ożywienia do naszej codzienności, dając szczęście. Zatem teraz my powinniśmy się im odwdzięczyć i zaplanować imprezę na najwyższym poziomie. Mimo że do Sylwestra jeszcze sporo czasu, to już teraz zaczynamy planować ten ważny dzień. Świętujmy!

Organizując atrakcje dla najmłodszych, należy wziąć pod uwagę, że szybko się nudzą, wcześniej zasypiają i są bardzo wymagające. Z każdym rokiem coraz bardziej. Niech to będzie wspólne święto rodziców i dzieci. Ma być miło, wesoło i rodzinnie, dlatego można pomyśleć nad spokojnym wieczorem, który będzie pełen wspomnień i kreatywnych zabaw, np. bal przebierańców, kalambury czy karaoke.

Sylwester to czas, w którym łączymy nostalgię związaną z odchodzącym starym rokiem i radość z powitania nowego. Spróbujmy przekazać tę koncepcję naszym dzieciom. Ciekawym rozwiązaniem może być aktywnie spędzony ten czas, np. wyjazd w góry czy do rodziny. Każdy pomysł można wzbogacić o kolejne dawki rozrywki, jak np. pokazy fajerwerków, przy okazji opowiadając dzieciom o bezpieczeństwie przy ich odpalaniu. Powinny od najmłodszych lat być edukowane, ale w sposób przystępny, bez zbędnego straszenia nieprzyjemnymi konsekwencjami. Każda rozrywka jest dla dzieci, pod warunkiem, że rodzice są odpowiedzialni i mają na uwadze ich komfort. Niech zapamiętają ten dzień na zawsze, więc nie zapomnijcie o zdjęciach, które będą doskonałą pamiątką.

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl