Miesięczne archiwum: maj 2016

Lampiony w górę, czyli Noc Świętojańska

Od kilku lat w Polsce utrzymuje się pewien trend, który ściśle związany jest z czerwcową Nocą Świętojańską, niemniej kultywuje się go również podczas prozaicznych wydarzeń w ciągu całego roku. O czym mowa?

O popularnych lampionach z papieru, jednolitych lub kolorowych, które unosząc się w górę zabierają troski i problemy, przynosząc tym samym szczęście i bogactwo. Tradycja ta ma swoją genezę w kilkunastu kulturach.

noc-kupaly-2013-w-poznaniu_22367509W Polsce lampiony wypuszcza się szczególnie w Noc Świętojańską, która nieprzypadkowo zbiega się z datą słowiańskich obchodów sobótki (nocy Kupały). Związane jest z letnim przesileniem słońca.

W tradycji słowiańskiej święto równoznaczne było z celebracją miłości, wody, ognia. Obrzędy stosowane w Noc Kupały miały zapewnić zdrowie i urodzaj. Palono ogniska, wszyscy tańczyli i byli szczęśliwi.

Noc Świętojańska odgrywała również rolę podobną do współczesnych walentynek. Młode dziewczęta plotły wianki, a następnie rzucały je do wody. Dziewczęta wróżyły w ten sposób o zamążpójściu. Pozwalano zakochanym na spacery po lesie w celu odnalezienia kwiatu paproci, który przesądzał o szczęściu młodych.

Wierzeń i tradycji istnieje mnóstwo. Niezaprzeczalnie lampiony stały się ważnym symbolem miłości, stąd przy organizacji wesel, festynów, dni miast czy obchodów Nocy Świętojańskiej, setki ludzi gromadzi się w wyznaczonym miejscu i wypuszcza ku niebu wielobarwne lampiony.

Oczywiście na efekt wizualny nie składają się same lampiony, chociaż ich widok wieczorem jest magiczny i nastraja uczestników romantycznie. Organizatorzy eventów uzupełniają pokaz o fajerwerki lub sztuczne ognie.

Lampiony niewątpliwie uświetniają imprezy na powietrzu, tworzą świetny klimat miejsca i dają nadzieję na szczęście w miłości.

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl

Pirotechniczne efekty sceniczne

Pirotechnika to dział zajmujący się nie tylko standardowymi pokazami fajerwerków i sztucznych ogni. Bardzo często znajduje zastosowanie na estradach, deskach teatru czy scenach muzycznych, jak również podczas uroczystych gali lub imprez sportowych. Jakich efektów można się spodziewać?

Tradycyjne pokazy fajerwerków dla wielu organizatorów wydarzeń masowych są zbyt sztampowe, dlatego decydują się na niebanalne rozwiązania dla wszystkich uczestników. W zależności od indywidualnych potrzeb klienta, starają się jak najlepiej przystosować wizualizacje pirotechniczne do odpowiednich warunków.

pyrotechnicZ reguły pirotechnika sceniczna realizowana jest przy pomocy źródeł prądu stałego, np. baterii 9V, oczywiście powiązane jest to z rodzajem danych atrakcji pirotechnicznych. Ważnym elementem widowiska jest to, żeby wszystkie efekty były perfekcyjnie zsynchronizowane. Mamy wtedy gwarancję, że pokaz zachwycił odbiorców.

Głównym priorytetem wykorzystania elementów pirotechniki scenicznej jest oczarowanie uczestników imprezy zharmonizowanym pokazem audiowizualnym. Efektów scenicznych istnieje na rynku mnóstwo – od maszyn confetti, poprzez pirotechniczne pokazy aż po wytwornice serpentyn.

Oprawa pirotechniczna jest także wykorzystywana na specjalne potrzeby filmu czy reklamy. Doświadczenie fachowców pozwala na realizację nietypowych pomysłów, które potrafią zaskoczyć nawet najbardziej wymagających zleceniodawców.

Nierzadko zdarza się, że organizatorzy wydarzeń kulturalnych czy sportowych, decydują się na połączenie pirotechniki scenicznej z pokazami laserowymi lub pokazami fajerwerków jednocześnie.

Wyobraźmy sobie finał sezonu w teatrze muzycznym lub rozdanie ważnych nagród filmowych, a tam kolorowe wiązki laseru, stroboskopy, wulkany i fontanny, składające się na imponującą całość. To stanowczo ma sens.

Warto zadbać o niepowtarzalny efekt widowiska i spotęgować wrażenia!

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl