Miesięczne archiwum: maj 2015

Jak to się wszystko zaczęło

Aby opowiedzieć nieco na temat historii pirotechniki i fajerwerków, musimy przenieść się do Chin. W IX wieku wynaleziono czarny proch, co było momentem zwrotnym i podstawą pirotechniki aż do XIX wieku! Sztuczne ognie natychmiast zyskały sporą popularność, czego konsekwencją były pokazy nawet na dworze cesarskim, gdzie swój spory udział miał przede wszystkim zwykły proch, wykorzystywany w kolejnych latach w postaci dymnego prochu strzelniczego.

red-fireworkTo jednak już zapomniana przeszłość, która nigdy nie powróci. Świat idzie do przodu, rozwój następuje w każdej dziedzinie życia. Również w pirotechnice. W dzisiejszych czasach race czy petardy opierają się o zaawansowane środki pirotechniczne, które są bardziej efektowne, a przede wszystkim bezpieczniejsze, oczywiście, o ile trafią w ręce odpowiedzialnej osoby. Nie zawsze jednak tak było. Równo 50 lat temu do odpalania tego typu ładunków wykorzystywano lont pirotechniczny, który dysponuje stałym czasem spalania. Technika się zmieniła i lont został zastąpiony przez elektryczne zapłonniki, które umożliwiają o wiele lepszą ingerencję w czas odpalania, a wspomniane bezpieczeństwo jest praktycznie niezagrożone. Obecnie odpalenie może mieć miejsce z większej odległości i nie ma ryzyka, że nagle lont zostanie zamknięty.

Może w końcu uda nam się odpowiedzieć na tytułowe pytanie, choć jak to z każdą teorią bywa, jest wiele zdań na ten temat. Wielu ekspertów uważa, że to zasługa krajów arabskich, które przetransportowały je do nas w XVI wieku, a z czasem dużą rolę odegrali Włosi, którzy skutecznie promowali ten typ rozrywki, organizując pokazy.

2544080443_e5f6231cb8Przemysł pirotechniczny rósł w siłę. Kolejnymi propagatorami byli Niemcy oraz Francuzi, a później Anglicy. Sztuczne ognie zaczęły rozprzestrzeniać się w niezwykle szybkim tempie zaznaczając swoją obecność także na dworskich uroczystościach czy po wygranych bitwach. Jeśli chodzi o nasz kraj, to pierwszy pokaz pirotechniczny prawdopodobnie odbył się w 1918 roku z okazji odzyskania niepodległości, ale trwał tylko około 3 minut.

Dzisiaj fajerwerki wykorzystuje się przy wielu wydarzeniach, aby podkreślić ich rangę, choć stosowane są również do celów czysto widowiskowo-rozrywkowych, np. przy okazji powitania Nowego Roku.

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl

Witamy na naszym firmowym blogu!

Niezmiernie miło jest nam powitać wszystkich na naszym firmowym blogu, który będzie miał za zadanie uzupełnianie informacji zawartych na stronie internetowej naszej hurtowni fajerwerków. Nasza firma Dragon nie miałaby racji bytu, gdyby nie ogromna pasja, która przyświeca wszystkim naszym działaniom od 1990 roku, czyli momentu pojawienia się na rynku sztucznych ogni.

logoBlog powstał z myślą o was, nasi drodzy Klienci, zatem mamy nadzieję, że informacje i ciekawostki, które znajdziecie na niniejszym blogu wzbogacą waszą wiedzę i odpowiedzą na wiele nurtujących pytań. W swojej działalności nie ograniczamy się jedynie do sprzedaży fajerwerków czy sztucznych ogni, ale także odpowiadamy za profesjonalne pokazy, np. w związku z obchodami 100-lecia klubu piłkarskiego Warta Poznań.

Nasze wieloletnie doświadczenie sprawia, że jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających Klientów, którzy oczywiście mogą poprosić nas o pomoc w wyborze fajerwerków, aby efekt był jeszcze bardziej okazały, lecz doradzamy także w kwestiach bezpieczeństwa. Dlatego z przyjemnością odpowiemy na wasze pytania, jeśli zdecydujecie się osobiście nas odwiedzić w Poznaniu, w siedzibie przy ul. Bukowskiej 119. Czekamy na was z fachową wiedzą i dobrym humorem. Opowiemy o nowościach, na które warto się zdecydować. Co ważne, jesteśmy bezpośrednim importerem pirotechniki, zarówno profesjonalnej, jak i amatorskiej. Wasza zadowolenie jest dla nas najlepszą nagrodą i motywacją do dalszej pracy.

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl