Miesięczne archiwum: kwiecień 2016

Zorganizuj sobie pole walki!

W Polsce bardzo dużą wagę przywiązujemy do wydarzeń historycznych, stąd często organizowane są rekonstrukcje, inscenizacje wielkich bitew czy wojen. Nie brakuje również miłośników gier paramilitarnych (ASG, Paintball), które niosą ze sobą sporą adrenalinę, nutkę rywalizacji, ale przede wszystkim świetną zabawę. Grupy bardzo sprawnie się organizują, w wielu przypadkach przeradzając się w świetnie funkcjonujące kluby czy stowarzyszenia. Zdobywają coraz większą popularność, a urozmaiceń takich rozrywek nie brakuje.

Coraz częściej stosowane są granaty rozpryskowe, które są dość powszechne, nie tylko ze względu na niską cenę, ale również szybki, łatwy i całkowicie bezpieczny sposób odpalania, który odbywa się poprzez wykorzystania zapłonnika uruchamianego przez wyciągnięcie zawleczki. Bezpieczeństwo jest gwarantowane, bowiem nie jest użyty otwarty ogień. Popularność tego rodzaju granatów dotarła też na profesjonalne szkolenia militarne. A jak taki granat działa? Popatrzcie na poniższy film, na którym dokonano symulacji zniszczenia czołgu T-55.

Robi wrażenie, prawda? Zaletą takich rozwiązań jest ich autentyczność. Można stworzyć prawdziwe widowisko. Pirotechnika potrafi zdziałać cuda i nie mamy na myśli tylko efektownych pokazów fajerwerków, ale również omawiane na niniejszym blogu świece dymne czy pirotechnikę sceniczną. Sporą rewolucję na rynku poczyniła szczególnie firma B&G, która oferuje sprzęt nie tylko prosty w obsłudze, ale i w pełni bezpieczny.

big_ASGCiekawy efekt można osiągnąć ponadto dzięki granatowi hukowo-błyskowemu, który doskonale spisuje się do pozoracji pola walki, jednak trzeba przestrzegać kilku istotnych zasad. Podczas rzucania, powinniśmy się upewnić, czy jest odpowiednia wolna przestrzeń na obszarze przynajmniej 10 metrów od publiczności i budynków.

Służy do ogłuszania i oślepiania przeciwnika, wydając błysk, a także głośny dźwięk. Granat GH2 stosowany jest z powodzeniem też przez policjantów czy ochronę. Może pochwalić się skuteczności do samoobrony czy a trakcie gier ASG.

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl

Moździerz – wystrzałowy towarzysz imprezy

Przy wyborze fajerwerków kierujemy się wieloma czynników, niekoniecznie związanych z ceną zestawu czy opiniami użytkowników. Każdy preferuje inny sposób rozrywki, ale jeśli chcemy wzbogacić imprezę urodzinową naszego dziecka, to należy brać pod uwagę przede wszystkim kwestię bezpieczeństwa. Użytkowanie sztucznych ogni należy oddać w ręce odpowiedzialnych osób, które będą posługiwały się nie tylko zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią, ale przede wszystkim… instrukcją obsługi.

Dzisiaj na imprezie urodzinowej zagości moździerz, którego efekty możecie podziwiać na poniższym filmiku:

Prawda, że robi wrażenie? No to teraz czas na kwestie techniczne. Każdy zestaw zawiera rurę z podstawką, a także kilka lub kilkanaście niewielkich bomb (kul pirotechnicznych). W tym przypadku wykorzystujemy ich dwanaście. Oczywiście każda daje zupełnie inny efekt, co jest dodatkową atrakcją. Gwarancję niezapomnianych przeżyć dla wszystkich uczestników zabawy, pod warunkiem, że zachowamy wzmożoną ostrożność, gdyż moździerz – poza dawką fantastycznych efektów – dysponuje największymi ładunkami ze wszystkich pirotechnicznych atrakcji, jeśli mamy na myśli amatorskie pokazy.

big_Apollo-13-3Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to sprawą oczywistą jest, że fajerwerki odpalamy na świeżym powietrzu, najlepiej ok. 20-25 metrów od widzów, unikając łatwopalnych budynków i przedmiotów.

Wspomnianą rurę (moździerz) umieszczamy na stabilnej i twardej powierzchni, aby podczas odpalenia lontu nie zdołała się przewrócić. Jeśli już mamy 100% pewność, że rura się nie przechyla na boki, to wkładamy do niej lont, który powinien być wystawiony na zewnątrz. Jeśli tylko odpalimy, błyskawicznie oddalamy się z miejsca, aby z daleka podziwiać efektowną eksplozję powietrzną.

Jeśli nie dojdzie do wybuchu, należy pod żadnym pozorem nie podchodzić do tuby nawet przez kwadrans, chociaż w tym aspekcie wiele zależy od zaleceń producenta.

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl