Jak to się wszystko zaczęło

Aby opowiedzieć nieco na temat historii pirotechniki i fajerwerków, musimy przenieść się do Chin. W IX wieku wynaleziono czarny proch, co było momentem zwrotnym i podstawą pirotechniki aż do XIX wieku! Sztuczne ognie natychmiast zyskały sporą popularność, czego konsekwencją były pokazy nawet na dworze cesarskim, gdzie swój spory udział miał przede wszystkim zwykły proch, wykorzystywany w kolejnych latach w postaci dymnego prochu strzelniczego.

red-fireworkTo jednak już zapomniana przeszłość, która nigdy nie powróci. Świat idzie do przodu, rozwój następuje w każdej dziedzinie życia. Również w pirotechnice. W dzisiejszych czasach race czy petardy opierają się o zaawansowane środki pirotechniczne, które są bardziej efektowne, a przede wszystkim bezpieczniejsze, oczywiście, o ile trafią w ręce odpowiedzialnej osoby. Nie zawsze jednak tak było. Równo 50 lat temu do odpalania tego typu ładunków wykorzystywano lont pirotechniczny, który dysponuje stałym czasem spalania. Technika się zmieniła i lont został zastąpiony przez elektryczne zapłonniki, które umożliwiają o wiele lepszą ingerencję w czas odpalania, a wspomniane bezpieczeństwo jest praktycznie niezagrożone. Obecnie odpalenie może mieć miejsce z większej odległości i nie ma ryzyka, że nagle lont zostanie zamknięty.

Może w końcu uda nam się odpowiedzieć na tytułowe pytanie, choć jak to z każdą teorią bywa, jest wiele zdań na ten temat. Wielu ekspertów uważa, że to zasługa krajów arabskich, które przetransportowały je do nas w XVI wieku, a z czasem dużą rolę odegrali Włosi, którzy skutecznie promowali ten typ rozrywki, organizując pokazy.

2544080443_e5f6231cb8Przemysł pirotechniczny rósł w siłę. Kolejnymi propagatorami byli Niemcy oraz Francuzi, a później Anglicy. Sztuczne ognie zaczęły rozprzestrzeniać się w niezwykle szybkim tempie zaznaczając swoją obecność także na dworskich uroczystościach czy po wygranych bitwach. Jeśli chodzi o nasz kraj, to pierwszy pokaz pirotechniczny prawdopodobnie odbył się w 1918 roku z okazji odzyskania niepodległości, ale trwał tylko około 3 minut.

Dzisiaj fajerwerki wykorzystuje się przy wielu wydarzeniach, aby podkreślić ich rangę, choć stosowane są również do celów czysto widowiskowo-rozrywkowych, np. przy okazji powitania Nowego Roku.

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl