Strzelamy nie tylko w Sylwestra?

Wielu pewnie jeszcze dzisiaj wspomina piękne pokazy fajerwerków, które towarzyszyły nam podczas witania Nowego Roku. Huk petard, spore ilości alkoholu, muzyka… Mamy nadzieję, że godnie świętowaliście ten wyjątkowy dzień, który głównie kojarzymy z fajerwerkami. Czy jednak w inne dni roku można legalnie odpalać tego typu materiały pirotechniczne? W dzisiejszym artykule znajdziecie odpowiedź.

pict21Kiedy pogrzebiemy w pamięci, przypomnimy sobie pewnie wiele okazji, które świętuje się poprzez wykorzystanie fajerwerków, więc można twierdząco odpowiedzieć na pytanie zadane we wstępie. Są jednak warunki, które należy spełnić, aby otrzymać pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.

Fajerwerki coraz częściej zaczynają gościć na weselach, a także koncertach zorganizowanych podczas ważnych wydarzeń, a takim np. jest zbliżający się wielkimi krokami finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wtedy na niebie można dostrzec wspaniałe efekty świetlne, całe przedsięwzięcie jest zorganizowane w sposób legalny. Organizator takich pokazów musi mieć zezwolenie, jeśli chce odpalić sztuczne ognie poza 31 grudnia i 1 stycznia w miejscu publicznym.

pict (4)Jeśli uczynimy to bez specjalnego zezwolenia, wtedy naruszamy kodeks wykroczeń, zakłócamy ciszę, spokój i porządek publiczny, niezależnie od godziny puszczania fajerwerków. Jeśli nie chcemy mieć problemów z prawem, konieczne jest uzyskanie stosownego dokumentu. Podajemy wtedy krótki opis, rodzaj i ilość używanego materiału pirotechnicznego, a także określenie wyrobu. Niezbędna jest także załączenie instrukcji obsługi w języku polskim wraz ze szkicem sytuacyjnym miejsca pokazów, na którym zostaną precyzyjnie oznaczone odległości od obiektów, nie zapominając o miejscach, gdzie będą przebywali widzowie.

Takie zezwolenie jest nieodpłatne j jego uzyskanie jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku puszczania chińskich lampionów, które stwarzają spore zagrożenie dla przelatujących samolotów, gdyż mogą wkręcić się w silnik samolotu. Jeśli nie zastosujemy się do przepisów, może nas czekać grzywna nawet do 5 tysięcy złotych. Dlatego warto kierować się zdrowym rozsądkiem i zadbać o wszelkie uprawnienia, aby pokaz sztucznych ogni był tylko ogromną przyjemności i niezapomnianym wydarzeniem.

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl