Jak przechowywać fajerwerki?

Mimo że dopiero wróciliśmy z upragnionych wakacji, to małymi krokami zbliżamy się do zakończenia tego roku, co wiąże się tradycyjnie z imprezą sylwestrową i pokazami fajerwerków, na które niecierpliwie czekamy. Idealnie oddają klimat tego wydarzenia. Zanim jednak nastąpi podpalenie lontu, sztuczne ognie muszą być schowane w odpowiednim miejscu, które będzie niedostępne dla dzieci. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, jeśli chcemy wejść w nowy rok z uśmiechem na twarzy.

big_1433006610dragon_eggs_2Fajerwerki powinny być przede wszystkim przechowywane w suchym miejscu, gdzie nie będą miały kontaktu z różnego rodzaju źródłami ciepła (m.in. zapałki, latarki, zapalniczki, piece) Konieczne jest również przeczytanie dokładnie całej instrukcji, choć pewnie czynimy to rzadko i niechętnie. Przezorny zawsze ubezpieczony. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z wyrobami, które mogą stworzyć zagrożenie wybuchowe czy pożarowe, jeśli nie podejdziemy do sprawy profesjonalnie. Warto zauważyć, że materiały pirotechniczne są mieszaniną wielu substancji palnych czy utleniających, więc sposób przechowywania i odpalania jest bardzo ważny.

Polecamy zatem przeanalizować skład chemiczny fajerwerków, zanim wybierzemy dla nich miejsce, w którym będą przebywały aż do Nowego Roku. Ponadto, obserwujmy opakowanie, gdyż jeśli na konkretny model fajerwerków nie jest potrzebna koncesja, wtedy powinniśmy napotkać na znak literowy NWP (nie wymaga uzyskania pozwolenia na nabywanie, używanie i przechowywanie).

Powinniśmy przechowywać fajerwerki w oryginalnych opakowaniach fabrycznych, z których absolutnie nie można nic wysypywać. Nie mogą sztucznych ogni używać osoby pod wpływem alkoholu, gdyż mają opóźniony poziom reakcji. Pomieszczenie, w którym trzymam petardy musi być prawidłowo wentylowane (przepływ powietrza swobodny). Na wszelki wypadek w pobliżu umieśćmy gaśnicę, aby błyskawicznie usunąć ogień. Zdrowy rozsądek to podstawa.

Pozdrawiamy, Pirotechnik.pl